15.4. 2021

המכשפה

המונח "מכשפה" מתייחס למי שעוסק בצורות קסם או כשוף האסורות מבחינה חברתית. למעשה הכשפים, ככזה, אין הגדרה ספציפית, אך הוא נחשב בדרך כלל כחלק מהקסם. איך אנשים מבינים כשוף או "מעשה כשפים", הוא תלוי תרבות, והדעות בנושא השתנו עם הזמן. יש חברות שתופסות את המכשפה כמי שכוחה העל טבעי הוא מולד, בעוד שאחרות טוענות שזו הבחירה החופשית של כל אדם רגיל ללמוד את העיסוק בכשפים.
שמסתכלים על ההיסטוריה, כישוף הוא דבר המקושר בעיקר למין הנשי, ובעיקר בצורה שלילית. לפעמים, כמו במסורת הנוצרית, ההנחה היא שהכוח מכניס במכשפות רוח רעה אתו יש להן "חוזה", ובמקרים אחרים, הכח עומד בפני עצמו, ללא מקור חיצוני.
כישוף מסביר את השאלה המתעוררת כאשר אחד מנסה להבין מדוע נקלע לביש מזל, ואדם אחר חופשי ממנו. מדוע אחד משגשג בעבודה ומצליח, ואחר מנסה ומנסה לשווא, ועדיין סובל תוך כדי. אנשים אוהבים להאשים מישהו אחר בחוסר השוויון הזה. במובן זה מכשפה, היא כל מי שרוצה באנוכיות הרבה יותר ממה שנראה שמגיע לה, ורצונותיה נחשבים מוגזמים. הכל תלוי בהקשר המוסרי והתרבותי של החברה.
הרנסנס האחרון שחוו המכשפות, מקושר לטרנד המתעצם של אסטרולוגיה, גבישים וקלפי טארוט. כמו קסם, הם משתמשים בסוגים לא שגרתיים של אנרגיה לטובתם.
כישוף מודרני
כת ה"וויקה" מקושרת כיום עם כישוף. היא הוקמה באמצע המאה ה -20 ועקבה אחר הדתות הפגאניות הישנות, בעיקר קלטיות גרמניות ועתיקות אחרות. זוהי צורת הכישוף המודרנית המפורסמת והפופולארית ביותר. תומכי תנועה זו דוחים את חלוקת הכשוף המסורתית ללבן ושחור, בעקבות העיקרון: "עשו מה שאתם רוצים כל עוד לא תפגעו באף אחד." הם מאמינים שכל מה שאנו עושים יחזור אלינו שלוש פעמים. אז אם הם משתמשים בכשוף לרעתם, הם יכולים להיענש על ידי סיוטים, דיכאון או מחלות נפש. ידוע שוויקנים לא מכניסים אף חבר חדש לתוך הכת, כל מועמד חדש נבדק, וחלקם עשויים לחכות מספר שנים לחניכה. אין הוכחה אמיתית לכך שהם באמת מטילים כשפים.

המכשפה