15.10. 2022

אלכימיה - מדע או קסם?

מהי אלכימיה?

אלכימיה - מדע או קסם?

האלכימיה היא פרקטיקה עתיקה והיא משלבת פילוסופיה עם מדע כמו כימיה ופיזיקה, והיא מתערבת גם בענפים אזוטריים כמו אסטרולוגיה וקסם. תרגול זה מתנגש עם המדע העכשווי בהיבטים רבים, בין השאר משום שהאלכימיה, למרות הנהלים המדעיים שלה, נטועה עמוק ברוחניות. למשל, זה עובד מתוך אמונה שכל מה שמסביבנו מכיל רוח אוניברסלית והוא חלק ממנה.

באופן כללי, נוכל לומר שהאלכימאים עובדים בעיקר עם הרמה הראשונה של ההוויה, כולל אבנים, מינרלים ומתכות. אלכימאים מאמינים שמתכות חיות וגם שמתכות בסיס (למשל ברזל) הן פשוט צורות לא מושלמות ופחות בוגרות מבחינה רוחנית של מתכות אצילות (כגון זהב). מטרתם של רוב האלכימאים מימי הביניים הייתה להפוך מתכת בסיסית למתכת אצילה, כלומר לבצע chrysopoeia (מקור המונח מהמילה היוונית khrusopoiia, שפירושה ייצור זהב).

באופן כללי, המטרה המשותפת של האלכימיה היא לטהר או לשכלל את הטבע וגם את בני האדם עצמם, כאשר השלמות של בני האדם הייתה צריכה להיות מושגת על ידי יצירת אבן חכמים. זה היה אופוס המגנום של האלכימיה, העבודה הגדולה של האלכימיה.

אלמנטים וסמלים
האלכימיה מבוססת על התיאוריה של אריסטו לפיה ארבעה יסודות, אש, מים, אוויר ואדמה, מתחברים באינספור דרכים כדי ליצור כל דבר על פני כדור הארץ. כל אחד מהאלמנטים הללו קשור לאיכויות מסוימות:
אש (????) - חם ויבש, מייצג את עקרון החיים, התנועה והפעולה
מים (????) - רטוב וקרים, מייצגים את תהליך הטרנספורמציה והטיהור
אדמה (????) - יבש וקר, מייצג מקורקעות, יציבות ובגרות
אוויר (????) - חם ורטוב, מייצג התחלה, שינויים וגם אינטליגנציה.

יתר על כן, ישנם שלושה עקרונות של האלכימיה שכל החומר מורכב מהם:
מלח (????) מייצג את הגוף והוא עיקרון של קביעות
כספית (☿) מייצגת את הרוח ומהווה עיקרון של התמזגות ותנודתיות
גופרית (????) מייצגת את הנשמה והיא עיקרון של דליקות.
אלכימאים גם האמינו שכל המתכות נוצרות מכספית וגופרית, כאשר זהב הוא השילוב המאוזן ביותר של צורותיהן הטהורות ביותר.

האלכימיה החלה להיעלם עם הגעתו של המדע המודרני. אף על פי שחלק מהנחותיו הוכחו כשגויות, חלק מהן עומדות בסתירה להבנה המודרנית של המילה אלכימיה; זה נתן בסיס לכימיה של היום ועדיין נחקר על ידי אנשים רבים בימינו.